JAK POWSTAJE CHLEB

  • Jak robić chleb
  • Etap I Przygotowanie kwasu chlebowego

    Pierwszym etapem jest sporządzenie ciasta metodą naturalną trójfazową. Do miesiarki dozuje się odpowiednią ilość żuru, mąki wody, drożdży oraz soli, podawanymi w określonym zakresie temperatur, określonym procesom fermentacji. Po osiągnięciu wymaganej dojrzałości zakwas jest wykorzystywany do ostatecznego przygotowania ciasta chlebowego według receptur piekarni.

  • Etap II Wyrób ciasta

    Wyrób ciasta w piekarni Saba

    Do wyrobu ciasta, używa się miesiarek spiralnych, przystosowanych do pracy z żywnością. Podczas produkcji uwzględnia się czas mięsienia ciasta oraz prędkość obrotów. Maszyny są przystosowane do ciągłej pracy zapewniając płynność produkcji na kilku zmianach. Poniżej przedstawiamy filmik demonstrujący pracę maszyn piekarniczych oraz szczegółowy proces przygotowania oraz wypieku ciasta.

  • Etap III Obróbka ciasta

    Obróbka ciasta w piekarni Saba

    Ciasto przelewane jest do wagodzielarki połączonej z zaokrąglarką, która dzieli kęsy ciasta i odpowiednio je zaokrągla. Do tego celu służą specjalne wywrotnice, unoszące dzieżę z ciastem na duże wysokości, dzięki czemu możliwe jest bezpośrednie umieszczenie gotowej masy do zaokrąglarki. Dawniej stosowano metodę ręcznego zaokrąglania, jednak z biegiem lat sprzęt piekarniczy przyczynił się do zwiększenia wydajności oraz nadaniu wypiekom większych standardów jakości.

  • Etap IV Pęcznienie ciasta

    Po ułożeniu kęsów ciasta w koszykach wiklinowych następuje ich rozrost. Trwa on od 35 do 50min. w temperaturze ok. 35-45°C

  • Etap V Wypiek chleba

    Wypiek chleba w piekarni Saba

    Wyrośnięte i uformowane kęsy ciasta wkładane są do pieca piekarniczego. Proces trwa od 35-50 min w temperaturze od 210 do 250°C. Bochenki chleba wyjmowane są specjalną drewnianą łopatą z pieca na wózki wypiekowe

  • Etap VI Krojenie i pakowanie

    Krojenie i pakowanie chleba w piekarni Saba

    Po pewnym czasie, pieczywo zostaje przeznaczone do krojenia w specjalnych maszynach spożywczych o dużej wydajności. Na poniższym zdjęciu przedstawiany przykładową krajalnicę z nadmuchem do worków produkcji MASZ Gliwice.

    W największych i najbardziej wymagających piekarniach wykorzystywane są krajalnice taśmowe o wydajności ponad 2500 sztuk bochenków na godzinę wraz ze stacją pakunkową.